Opowieść II: "876 - Chram Weltaba"

opowieści autora pojedynku z ankietami

Wtręt który zawsze u góry

Postwklejają sponsorzy bez względu na porę

Awiacja użytkownika
Sponsorzy
Plotkarze

Opowieść II: "876 - Chram Weltaba"

Postprzez Anonim » 12 wrz 2008, o 18:41

876 - Chram Weltaba*

zacznę od uporządkowania pomysłu i uporządkowania informacji:

pierwej zostawię miejsce na tekst-fabułę

----------
dalej:

NOTY

"876 - Chram Weltaba" to pierwszy pomysł tytułu mojej krótkiej opowieści o sile demokracji, słowiańskich kapłanów i otwartości na przyjazne wyznania, które doprowadziły do powstania legendarnego miasta portowego nad Bałtykiem znanego z wielkości, wielonarodowości i zdecydowanego pogaństwa. Miasta z legendarnymi dwunastoma bramami, miasta hiperpogańskiego, niezłomnego nawet wobec sił Mieszka I. Niezłomnego długo jeszcze po chrzcie polski i marszu postępującej chrystianizacji. Gdzie Świętowidowi cześć oddawano.

GŁÓWNE ŹRÓDŁA

1. Thietmar, Kronika, tł. M.Z. Jedlicki, Kraków 2002, VI
  2. Adami Bremensis, Gesta hamburginensis ecleias pontificum, Hannover-Leipzig 1917 [Adam z Bremy], II
  3. Labuda G., Saga o Styrbiornie jarlu Jamsborga, [w:] Fragmenty dziejów słowiańszczyzny zachodniej, Poznań 2002
  4. na razie tyle, być może to się będzie zmieniać w miarę poszerzania mojej świadomości

PRZYPISY

*Weltab - na razie tajemnica, a tak na prawdę to jeszcze nie jestem pewien, domyślam się jednak i nazwa mi się podoba ;)
Anonim

Powrót do autor_2