Odrodzone mity prasłowian... - co zacz? (konkluzja)

Tematy otwarte dla zainteresowanych konkursem

Wtręt który zawsze u góry

Postwklejają sponsorzy bez względu na porę

Awiacja użytkownika
Sponsorzy
Plotkarze

Odrodzone mity prasłowian... - co zacz? (konkluzja)

Postprzez Rodzimowierca » 14 paź 2008, o 13:28

Jako, że pierwszą edycję (mam nadzieje, ze w przyszłości będą kolejne na jeszcze wyższym poziomie autorskim) konkursu mamy zasadniczo za sobą (acz nadal jeszcze dosyłane są pewne prace poza konkursowe jako "Nowa Propozycja do OMP") pokuszę się o pewną konkluzję... Otóż czytając niektóre prace, miałem czasem niestety wrażenie, że ich autorzy nie do końca zrozumieli koncepcję samego konkursu (tudzież nie zawsze nawet wiedzieli czym jest sam mit). Chcąc natomiast rzeczywiście przyczynić się do "Odrodzenia mitów prasłowian", autorzy nadsyłanych prac - przez te właśnie mity - winni budować pewien szczególny szacunek dla dawnych wierzeń i tradycji Słowian. I choć w większości przypadków nadesłanych prac tak też właśnie czyniono, to zdążały się niestety również takie, w których niewiele było zarówno ze słowiańszczyzny, "odrodzenia", czy po prostu z mitu... Szczególnie nietrafione wydawały mi się natomiast te, w których opisywani etniczni bogowie Słowian, często przez swe przywary i słabości, obdarci ze swych boskich atrybutów, byli nierzadko bardziej ludzcy, niż opisywani tam sami ludzie. A przecież nie o to chodzi... Jeśli bowiem sami nie nauczymy się okazywać pewnego szacunku naszej etnicznej, rodzimej kulturze i jej podstawowym elementom, to tym bardziej nikt obcy nie uczyni tego z pewnością za nas. Dla tego zwracam się z apelem do wszystkich zainteresowanych tematem - teraz czy w przyszłości - nie mylmy bogów z herosami lub demonami, a demonów i herosów z bogami... Niech bogowie będący dawcami mocy, będą w tych mitach istotami potężnymi, tajemniczymi, do końca nieprzewidywalnymi ale jednoczesnie budzącymi (tak jak w śród naszych słowiańskich przodków) respekt, niech demony - mogące zarówno szkodzić lub pomagać ludziom - będą istotami bytującymi miedzy światem bogów a ludzi, zaś herosi niech odznaczają się specjalnymi zdolnościami lub mocami, ale niech jednak będą ludźmi... Innymi słowy opracowując kolejny mit, baśń, przypowieść czy wiersz, zastanówcie się proszę głębiej, jaką fomę powinna mieć ostatecznie Wasza twórczość... By zarówno Wy sami jak i wszyscy potencjalni odbiorcy waszych prac, byli dumni z własnej kultury... Zastanówcie się kto będzie odbiorcą "Odrodzonych mitów prasłowian" i czego oczekuje on po Waszych pracach...
Świętowit widzi więcej bo ma cztery twarze...
http://www.RODZIMOWIERCA.prv.pl
Rodzimowierca

Re: Odrodzone mity prasłowian... - co zacz? (konkluzja)

Postprzez ubique » 14 paź 2008, o 17:32

Rodzimowierca napisał(a):Zastanówcie się kto będzie odbiorcą "Odrodzonych mitów prasłowian" i czego oczekuje on po Waszych pracach...

...i niech Was tylko bronią bogowie od spełniania ich oczekiwań (aż ciśnie mi się na usta :lol: ) bo wyjdzie z tego pop-papka. Odwaga twórcza i autorska jest raczej bardziej w cenie, oczywiście przedstawiana jednocześnie z możliwym szacunkiem dla ludzi innej kultury. Co nie znaczy, że ma być bez humoru.

PS. Zalogowani mogą podglądać ranking prac nadesłanych poza I konkursem.
ubique
Administrator

Re: Odrodzone mity prasłowian... - co zacz? (konkluzja)

Postprzez Rodzimowierca » 15 paź 2008, o 08:24

ubique napisał(a):...i niech Was tylko bronią bogowie od spełniania ich oczekiwań (aż ciśnie mi się na usta :lol: ) bo wyjdzie z tego pop-papka.

...chodzilo mi raczej o to, czego oczekuja konkretnie w kwestii odwołan do rodzimej kultury (nie w znaczeniu ogolnym), szczegolnie gdy w gre wchodza "Odrodzone mity praslowian". Mozna bowiem zachowac pelna roznorodnosc prac oraz wlasny styl, jednoczesnie przy tym zachowujac omawiany wyzej szacunek dla wlasnej tradycji.

Odwaga twórcza i autorska jest raczej bardziej w cenie, oczywiście przedstawiana jednocześnie z możliwym szacunkiem dla ludzi innej kultury.

...a tym bardziej swojej wlasnej (co wlasnie mialem na mysli w mojej poprzedniej wypowiedzi). ;)
Świętowit widzi więcej bo ma cztery twarze...
http://www.RODZIMOWIERCA.prv.pl
Rodzimowierca

Szlaczek na dole promiennie gore

Postwklejają sponsorzy nie bacząc na czas

Kwiatki użytkownika
Sponsorzy
Plotkarze

Powrót do O konkursie OPM (dyskusje publiczne)